Poradnik strategiczny FF8

Nasze projekty

Prace nad poradnikiem strategicznym do FF8 idą pełną parą. Ci, którzy śledzą postęp prac, aktualizowany na bieżąco (a mamy nadzieję, że są tacy), wiedzą, że liczba stron przekroczyła już stówkę. Dokładnie w tym momencie mamy już: 16 stron z działu Postacie, 8 stron Bestiariusza, 16 stron GFów, 10 stron z działu Lokacje oraz 52 opisu przejścia (a to dopiero środek drugiej płyty). Szacowana liczba całości, którą oceniliśmy na 350 stron, nie jest zatem przesadzona. Poradnik będzie zawierał nie tylko kompletny bestiariusz i opis przejścia, ale także wszystkie niezbędne tabelki, instrukcje, sekrety, ciekawostki oraz mnóstwo skrinów z polskiej wersji językowej. Całość będzie oczywiście dostosowana do spolszczonej gry, będzie również słowniczek wszystkich przetłumaczonych nazw, tak by gracze grający bez spolszczenia mogli także korzystać z naszego poradnika.

Zgodnie z obietnicą, prezentujemy przypadkowo wybrane trzy strony z różnych działów, aby dać zainteresowanym obraz, jak to wszystko będzie wyglądać, no i nieco zaostrzyć apetyty ;) Jakiekolwiek opinie i oceny będą mile widziane. Jeżeli macie jakieś pytania czy też sugestie co do zawartości, jeżeli brakuje Wam czegoś w innych tego typu poradnikach i chcielibyście, by to zostało zawarte, również możecie o tym napisać.


dworkop Avatar
dworkop odpowiedział w temacie: #5963 2011/02/20 10:54

Kaoris napisał: To będzie dużo tych kartek. I na pewno będzie drogo, jak na jedną osobę.

mi się zdaje że wcale tak drogo nie będzie ;) bo np. jak zbierze się z około 100 osób i każda zapłaci po te 30 zł (czyli jak za hmm normalną książkę) to uzbiera się całkiem pokaźna sumka która pokryje koszty;) czytałem też już o tym na necie ;)
więc jakby co proszę mnie zapisać do chętnych na tą jakże fascynujący w formie książkowej poradnik ;D
Kaoris Avatar
Kaoris odpowiedział w temacie: #5961 2011/02/20 01:22
To będzie dużo tych kartek. I na pewno będzie drogo, jak na jedną osobę.
Robin Avatar
Robin odpowiedział w temacie: #5958 2011/02/19 22:44

dworkop napisał: to super ;) a będzie możliwość zakupienia tego poradnika w hmm formie książkowej??:) błagam powiedzcie że tak xD


Zakupienia w stricte tego słowa znaczeniu - nie :P
Chcemy po premierze zebrać ileś tam osób i zobaczyć, ile będzie wynosić koszt druku takiego poradnika (wiadomo, że im więcej osób, tym będzie taniej). Jak się uda, to wszyscy zapłacimy tyle samo i dostaniemy wydrukowane poradniki. Mamy pewne znajomości w firmach "okołopoligraficznych", więc zobaczymy, co będzie się dało zrobić :)
dworkop Avatar
dworkop odpowiedział w temacie: #5957 2011/02/19 22:39
to super ;) a będzie możliwość zakupienia tego poradnika w hmm formie książkowej??:) błagam powiedzcie że tak xD
Robin Avatar
Robin odpowiedział w temacie: #5947 2011/02/19 10:46
W okolicach wydania remake'u siódemki ;) A tak serio, to myślę, że jak nie będzie żadnego kataklizmu, to na 90% w tym roku. Emoonia włączyła piąty bieg :)
dworkop Avatar
dworkop odpowiedział w temacie: #5945 2011/02/18 22:21
czekam także z niecierpliwością na preierę;) na kiedy jest planowana tak wstępnie?
19kefir11 Avatar
19kefir11 odpowiedział w temacie: #5833 2011/02/08 15:26
Chylę czoła świetnie to wygląda, czekam na premierę ;)
GL1zdA Avatar
GL1zdA odpowiedział w temacie: #5542 2010/12/23 13:51
Wiadomość z 1.1.2010:
www.shillatime.org/
Zabrakło chętnych (niestety nie pamiętam jaki był koszt pre-ordera)...
Robin Avatar
Robin odpowiedział w temacie: #5541 2010/12/23 10:23
Dzięki wielkie za linka :) Już sprawdzałem kilka firm, tej jeszcze nie, z chęcią ich zapytam o koszt.

(niedawno autor jednej z najlepszych solucji do FFVII chciał wydać ją jako książkę, ale niestety nic z tego nie wyszło)


A czemu nie wyszło? Jakiś konkretny powód?
GL1zdA Avatar
GL1zdA odpowiedział w temacie: #5540 2010/12/23 09:53
www.blackunicorn.pl/wydajksiazke.html

Wymagane są niewielkie nakłady (20-30 sztuk), więc nawet przy niewielkim preorderze można by wydać książkę. (Jest więcej firm oferujących takie usługi w Polsce - ja znalazłem szukając w Google "wydaj swoją książkę"). Byłoby to niezłe wydarzenie (niedawno autor jednej z najlepszych solucji do FFVII chciał wydać ją jako książkę, ale niestety nic z tego nie wyszło).
DrewniaQ Avatar
DrewniaQ odpowiedział w temacie: #5532 2010/12/19 15:23

Pleiades napisał: potrafi wymówić "Barthandelus"

No tu to jest lepszy ode mnie. ;)

Dziwne, że dzieciaki nie nudzą się przy takich grach. ;) Nawet taki Kingdom, mimo obecności Donaldów, myszek Miki i innych Arielek to jednak seria jest dość zawiła i skomplikowana przez mnogość wydarzeń, wątki poboczne i całą terminologię. No ale niech się młodzi uczą, skądś się nowe pokolenia graczy przecież muszą wziąć. :) Moje dziecko (nie, nie jest w drodze) też oczywiście będzie zaznajamiane z grami.
Pleiades Avatar
Pleiades odpowiedział w temacie: #5531 2010/12/19 13:55
Hej, co w tym dziwnego? Nieraz Wam mówiłam, że mój młody tez uwielbia Final Fantasy i gry ogólnie, w które gram. Z FFów lubi sobie pochodzić w FF13, zna już chyba wszystkich bohaterów (najbardziej lubi Snowa i Hope'a) i nawet potrafi wymówić "Barthandelus" :D; a skończył dopiero 4 lata teraz jesienią ;) Jak miał 2,5 roku to kupiliśmy pierwszą konsolę w domu - PS2 i wtedy młody nabywał wprawy w posługiwaniu się padem - grał ze mną w Kingdom Hearts 2 :) A dzisiaj sam już doskonale umie obsługiwać wiele gier - grywa w platformówki, przygodówki, planszówki komputerowe... ;)
Dzieci szybko się uczą :)

Właśnie z tym marginesem jest problem, bo nie wiem, jak duży on miałby być. Centymetr? Dwa? Jak by to wyglądało, taki duży łysy kawałek? Na razie jestem trochę mało przekonana, ale z drugiej strony, jeżeli faktycznie tyle osób chciałoby mieć fizycznie poradnik w ręce, to chyba rzeczywiście trzeba nad tym pomyśleć


Hmm, trudno mi jednoznacznie powiedzieć, ale dwa centymetry mogłyby być spokojnie. Jak z prawej strony też będzie niewielki margines, to przy bindowaniu to wyjdzie bardzo ładnie. Tak jak z pracą mgr - pamiętam, że zostawiało się z lewej strony coś koło 2,5-3 cm, a po oprawie całości wygląda to naprawdę bardzo schludnie :)
Em Avatar
Em odpowiedział w temacie: #5530 2010/12/18 21:50
Jeju, ale super :) Śmiejcie się lub nie, ale czasami sama się łapię na myśleniu o tym, że fajnie by było mieć dziecko i pokazywać mu dobre gry :blush:

@Specjal, to bardzo miłe, ale nie zawieszajcie gry tylko ze względu na poradnik, bo ja nie wiem, kiedy on będzie gotowy ;) Staram się pracować nad nim, kiedy mam czas, ale mam też inne projekty na głowie. Szacowany czas wyjścia to na pewno nie wcześniej niż połowa przyszłego roku, zwłaszcza, że szykuje się nam sporo zmian w życiu (nie, nie dziecko :P). Także, jeżeli córa tęskni za Squallem i resztą, to nie czekajcie, a na pewno jeszcze kiedyś będziecie chcieli sobie odświeżyć tę przygodę :)
DrewniaQ Avatar
DrewniaQ odpowiedział w temacie: #5529 2010/12/18 21:29
Szacunek dla Ciebie, że wkręcasz córkę w growe hobby. :) Aż dziw, że tak przegadane gry jak FF nie nudzą się czterolatce ;)
specjal odpowiedział w temacie: #5528 2010/12/18 20:22
ja czekam na poradnik razem z moją 4 letnią córką, która gra ze mną ja czytam poradnik który kiedyś gdzieś kiedyś znalazłem w internecie a ona chodzi postaciami ale jak się dowiedziałem że robicie tu poradnik to grę zawiesiłem i czekam na poradnik a jako ciekawostkę powiem że grę ma oryginalną i kupiłem ją jak tylko się ukazała kiedyś w empiku i jeszcze jej nie ukończyłem ;)
Robin Avatar
Robin odpowiedział w temacie: #5457 2010/11/18 18:20
Da się przygotować dwie wersje, choć samodzielny druk takiego PDF-a może kosztować mnóstwo pieniędzy. Wspólny druk (czyli ileś tam egzemplarzy u jednej firmy) wyszedłby taniej, nie tylko z powodu rabatów, ale i tego, że koszty początkowe są zawsze najwyższe. :P
Siano Avatar
Siano odpowiedział w temacie: #5456 2010/11/18 16:02
Grunt, że w paincie nie doklejasz obrazków ;)

A jeśli obrzydza Cię ten pusty skrawek na margines, to zrób dwie wersje (tak, jestem wymagający! :D):
Wersję dla tych, co chcą zrobić sobie książkę (z łysym kawałkiem)
Wersję PDFowską (bez kawałka)

Ewentualnie wersję trzecią, czyli książkę dla Siana!!! ;)
Em Avatar
Em odpowiedział w temacie: #5455 2010/11/18 10:20
Właśnie z tym marginesem jest problem, bo nie wiem, jak duży on miałby być. Centymetr? Dwa? Jak by to wyglądało, taki duży łysy kawałek? Na razie jestem trochę mało przekonana, ale z drugiej strony, jeżeli faktycznie tyle osób chciałoby mieć fizycznie poradnik w ręce, to chyba rzeczywiście trzeba nad tym pomyśleć :)

Nie widziałam poradników Piggybacka, mam w domu pięć poradników Bradygames i trzeba przyznać, że te do nowszych gier są bardzo ładnie i profesjonalnie zrobione. Natomiast ten do ósemki jest koszmarnie brzydki i nie będzie to z mojej strony zuchwałość, jeśli stwierdzę, że nasz będzie na pewno lepszy :P Cieszę się tylko, że nie widzicie, w jaki sposób go robię, bo jakiś profesjonalista to by się za głowę złapał ;)
Pleiades Avatar
Pleiades odpowiedział w temacie: #5454 2010/11/18 09:09
Wiecie, że Was kocham?
Wiecie! :D
Poradnik genialny, mogę jedynie podpisać się pod postulatem Siana, aby był jakiś margines pomocny w oprawie lub bindowaniu, bo ja sobie to chętnie wydrukuję w zakładzie poligraficznym, na lśniącym kredowym papierze :D

Świetnie skonstruowane strony. Przypomina mi to bardzo rewelacyjne oficjalne poradniki: Piggyback i Ultimanię. Znam je na pamięć, ale teraz znowu przeżywam ekscytację, bo wreszcie coś wyjdzie w języku polskim! Jesteście niczym oświecenie, po tylu latach ciemnogrodu ;)
lena163 Avatar
lena163 odpowiedział w temacie: #5453 2010/11/17 22:09
Szkoda że będzie całkowicie na poważanie bo CosmoFF fajne było :D Ale w poradniku podoba mi się najbardziej to że na bierząco jest napisane, że od danego potworka można dostać to i tamto i do czego się to przyda. Ja co prawda takie rzeczy wole sama odkrywać jak pierwszy raz przechodze, no ale po przejściu gry lubie sobie zajrzeć do różnych poradników i sprawdzić czego jeszcze nie odkryłam. A dla fana taki poradnik to fajna rzecz nawet jak się grę zna na pamięć. Ja to nawet lubię skrypty z finali czytać :)
A co do oprawy to nie mam zastrzeżeń widziałam duużo gorsze, ale przyznam że ten poradnik to kobyła i napewno kosztuje dużo roboty, szkoda jakby nie miał być wydany na papierze :/
Pumex Avatar
Pumex odpowiedział w temacie: #5452 2010/11/17 17:18
mam nadzieję że będzie jakiś margines aby można było to zbindować lub oprawić :P
Em Avatar
Em odpowiedział w temacie: #5451 2010/11/17 10:18
O, jak ja lubię takie konkretne wypowiedzi :)

Najpierw chciałabym skonkretyzować (Colly na pewno się nie obrazi) - poradnik to właściwie w całości moja działka. Nie piszę tego z jakichś niskich pobudek, ale po to, żeby nikt go w razie czego nie męczył pytaniami, bo wystarczająco dużo roboty już ma :P

Z niczym się nie spieszę, termin mnie nie goni, więc chcę to zrobić jak najlepiej i cieszę się, że jest ktoś, kto na to czeka :) Wszystko można jeszcze poprawić, zmienić koncepcję, zatem nie wahajcie się pisać, co Wam nie pasuje. Przyznam, że wygląd sekcji "przeciwnicy" też mi się niezbyt podoba, chciałabym to zrobić tak, jak jak jest w oficjalnym poradniku do FFX, z małymi obrazkami każdego potwora, ale niestety nie mam ich modeli, a kraść z innych stron nie lubię. Na razie nazwy przeciwników są rozdzielone podwójną spacją, ale może rzeczywiście przecinki bądź jakiś inny układ byłyby bardziej czytelne. Co do tła, to poradnik jest domyślnie tworzony pod wersję pdfową w wysokiej rozdzielczości, zatem na powiększeniu 100% bez problemu widać wszystkie teksty. Staram się, by były jak najbardziej czytelne, jednak czasami zróżnicowanie kolorystyczne tła mnie przerasta :P Na pewno jednak będę jeszcze nad tym się zastanawiać. Chciałabym nie używać zbyt wielu różnych czcionek, w tym momencie ograniczam się do czterech.

Co do bestiariusza, to samo stworzenie tych wszystkich map (które można obejrzeć na tej stronie w zakładce Bestiariusz) było potwornie męczące :P Nie możemy dać głowy, że dane potworki nie pojawiają się nigdzie indziej, ale w zaznaczonych miejscach na pewno tak. Wielka szkoda, że nie znaleźliśmy sposobów, aby te dane wyciągnąć bezpośrednio z gry, tak jak parametry potworów czy zdobywane przedmioty, jednak widzę, że nie tylko my tak mamy - w oficjalnym poradniku Bradygames jest jeszcze mniej danych. Co do bestiariusza, to pamiętajcie, że to przykładowa strona. Na samym początku będzie jeszcze dokładne objaśnienie, co oznaczają znaczki żywiołów, statusów i jak to w ogóle rozumieć. Tak samo z kolorystyką mapy, która jest z góry ustalona - kolor czerwony odnosi się do lądów, zielony do lasów itp. Myślę, że dodatkowe objaśnienia mogłyby już namieszać. Jednakże, jeżeli jakiś potwór pojawia się rzadko lub prawie zawsze w jednym miejscu, na pewno będzie o tym napisane.

Myślę, że po to tak wcześnie rozpoczynam ten temat, żeby nie było potrzeby tworzenia wersji rozszerzonej :) Teraz jest czas na sugestie, pytania i propozycje. Oczywiście, jako autorka zastrzegam sobie prawo do własnej wizji i nie obiecuję, że wszystkie zaproponowane elementy zostaną w poradniku zawarte, jednak na pewno nad każdą propozycją i krytyką będę się zastanawiać. Oczywiście, przed wypuszczeniem całości w sieć na pewno przeprowadzimy drobiazgową korektę (i nie będzie trzeba nas do tego namawiać ;)), a potem na pewno na bieżąco będziemy śledzić Wasze opinie i ewentualne informacje o błędach. Praca nad spolszczeniem nauczyła nas, że błędy zawsze są i konieczny jest pewien okres buforowy na ich wspólne naprawienie, dlatego też nie polecam natychmiastowej decyzji o druku :P

Autorka jest wdzięczna za każde opinie, od tych typu "o jejusiu, jakie to śliczne" po "ale badziew, sam bym lepiej w paincie zrobił". :P Świadczy to bowiem o tym, że projekt nie jest tworzony w powietrze, tylko dla istniejących ludzi. Oczywiście, najbardziej wartościowe są opinie konstruktywne.

Aha, i jeszcze jedno. Tych, którzy znają moją twórczość jedynie z CosmoFF, uspokajam, że poradnik będzie całkowicie na poważnie i z całą tą dozą profesjonalizmu, na którą mnie stać ;)
Mazurit odpowiedział w temacie: #5450 2010/11/17 09:30
Te kilka stron poradnika zasługuje na duuuużą pochwałę. Trzeba przyznać, że prezentuje się on naprawdę świetnie pod względem wizualnym. Kudosy dla osób, które składały i odpowiadały za przestrzenne rozmieszczenie tekstu. Widać, że zagadnienie typografii jest im dobrze znane. Jeśli chodzi o wartość merytoryczną tekstu, także nie ma się o co przyczepić. Skrinów z polskim tekstem, ładujcie śmiało jak najwięcej, podkreślają one tylko wartość poradnika i trud jaki włożyliście w ten projekt. Na koniec zostawiłem trochę dziegciu w tej beczce miodu. Czy na prezentowanej stronie z opisem nie lepiej byłoby postawić przecinki pomiędzy wymienionymi przeciwnikami? Strona postaci i słowa Zella gubią się trochę pośród tła. Może pomogłoby pogrubienie wypowiedzi lub zmiana fontu? Bestiariusz i mapa występowania stwora, jest jak najbardziej OK, ale czy byłaby możliwość wskazania miejsc, gdzie stworek pojawia się losowo najczęściej lub gdzie na niego najszybciej się natknąć, np. poprzez zaznaczenie tego obszaru kolorem zielonym lub podaniem konkretnej nazwy miejscówki. Może i jestem zbyt drobnostkowy, ale jak to się mówi szkopuł kryje się w szczegółach. Mam nadzieję, że mój komentarz przyda się do czegoś i sprawi, że inne osoby także wypowiedzą się o tych stronach. Tutaj taki mały apel (oczywiście jeśli mogę, bo to w końcu nie ja tworzę ten poradnik), abyście starali się nie tylko pisać "+", ale także nie bali się wskazać "-" lub pewnych braków, gdyż te wypowiedzi są najbardziej przydatne. Sądzę także (ale mogę się mylić), że sami Autorzy poradnika byliby za negatywne opinie/wskazówki bardziej wdzięczni niż za te w pozytywnym tonie. Pozostało mi pozdrowić całą Ekipę odpowiedzialną za ten projekt i życzyć im kolejnych sukcesów. Aha jeszcze jedno pytanie, czy planujecie wydać rozszerzoną wersję poradnika, jeśli po wypuszczeniu pierwotnej pełnej wersji, otrzymalibyście wiele uwag i wskazówek, które traktowałyby o nowych elementach nie zawartych uprzednio?
lena163 Avatar
lena163 odpowiedział w temacie: #5449 2010/11/17 09:04
Ja super to wygląda :) Taki konkretny poradnik a nie w stylu tych łopatologicznych z gry-online idz 10 kroków do przodu obróć się w lewo itd
Em Avatar
Em odpowiedział w temacie: #5448 2010/11/17 07:57
Bardzo byśmy chcieli, ale nie mamy takich kontaktów ani środków, żeby móc to w jakikolwiek sposób wydać :P Zawsze można sobie samemu wydrukować, ale w takiej ilości stron będzie to na pewno bardzo kosztowne. Ale może, jeżeli zbierze się wystarczająco duża grupa chętnych, to może dałoby się zorganizować jakieś zniżki... Colly jest większym optymistą, ja w liceum nosiłam koszulkę z napisem "i tak się nie uda" :P
Donacja Discord

Kto jest online

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.

Nowy poziom!

  • Crimson008 za 9 dni awansuje na nowy poziom! (26)